RPO WP na lata 2014-2020
Regionalne Programy Operacyjne (RPO) to programy przygotowywane i wdrażane przez samorządy wojewódzkie na podległym sobie obszarze przez lokalne podmioty (firmy, samorządy, stowarzyszenia, fundacje i inne uprawnione jednostki).
Podstawowe cele ogólne, jakie realizują poszczególne RPO, to:
a) podnoszenie konkurencyjności regionów,
b) promowanie trwałego i zrównoważonego rozwoju,
c) podnoszenie jakości życia mieszkańców.
Jednym z ciekawszych obszarów w ramach RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, budzącym szczególnie zainteresowanie jest Działanie 1.4 Wsparcie MŚP, a w ramach niego Poddziałanie 1.4.1 Dotacje bezpośrednie. Kilka edycji tego programu cieszyło się wśród podkarpackich przedsiębiorców ogromną popularnością, setki z nich uzyskało wsparcie na rozwój swoich firm. Maksymalny poziom dofinansowania wynosił 60-70% (w zależności od wielkości firmy), dopuszczalny poziom wydatków kwalifikowanych mógł wynosić aż 10 mln zł. Projekty obejmowały inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług.
Siegma-Consult aktywnie wspierała przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie w ramach tego działania przygotowując wysokiej jakości projekty. W ostatnim naborze nasza skuteczność wyniosła 100% co oznacza, że na wszystkie przygotowane przez nas przedsięwzięcia przyznane zostało dofinansowanie. Obecnie projekty te znajdują się na etapie realizacji, wśród można wyróżnić następujące inicjatywy:
- „Nowa usługa firmy Trans Car w zakresie naprawy i regeneracji baterii aut elektrycznych i hybrydowych wraz z ich kompleksowym zaopatrzeniem jako budowanie przewagi konkurencyjnej firmy na rynku” – nowatorski projekt wychodzący naprzeciw motoryzacyjnym trendom związanym z odchodzeniem od tradycyjnych silników benzynowych i Diesla na rzecz silników wykorzystujących energię elektryczną.
- „Wzrost poziomu konkurencyjności firmy Waldin poprzez zaoferowanie innowacyjnego łóżeczka dziecięcego będącego wynikiem prac B+R przeprowadzanych w firmie Wnioskodawcy”. Projekt realizowany przez firmę „WALDIN” Kolekcja Dziecięca pana Waldemar Zawady polega na rozbudowie zakładu oraz zaoferowaniu odbiorcom nowego łóżeczka dziecięcego – innowacyjnego w zakresie konstrukcji, możliwości rozbudowy i adaptacji w zależności od potrzeb, bezpiecznego dla zdrowia dziecka poprzez zastosowanie specjalistycznego lakieru antybakteryjnego.
- „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa Agro – Bis Barszcz Sp. J. poprzez wdrożenie innowacyjnego produktu – metalowego przewodu hydraulicznego z końcówką spęczaną” – projekt (w przeciwieństwie do poprzedniego, który skierowany był na rynek masowy) polega na wprowadzeniu na rynek specjalistycznego produktu w postaci metalowego przewodu hydraulicznego z końcówką spęczaną wykorzystywanych w szczególności w pojazdach i maszynach rolniczych i przemysłowych. Zaproponowane rozwiązanie zapewni dużo trwalsze i bardziej wytrzymałe łączenie przewodów w układach hydraulicznych, co pozwoli zmniejszyć ich awaryjność i ryzyko wycieków.
- „Rozwój firmy AUTO-ECO poprzez wdrożenie do produkcji innowacyjnego produktu dla branży motoryzacyjnej” – projekt realizowany przez firmę „AUTO-ECO” pana Piotra Tkaczyka, podobnie jak poprzedni adresowany jest na rynek motoryzacyjny, a wprowadzone na rynek rozwiązanie adresowane jest do stacji demontażu pojazdów, komisów samochodowych, pomocy drogowych, serwisów maszyn rolniczych, warsztatów i serwisów samochodowych. Produkt w postaci wózka do holowania pojazdów – z jednej strony stosunkowo prosty, z drugiej niezwykle innowacyjny – ułatwi znacząco transport pojazdów (często uszkodzonych) lub ich załadunek, zwłaszcza na lawety.
Regionalny Program Operacyjny umożliwił więc podkarpackim przedsiębiorcom na realizację ich śmiałych zamierzeń i planów związanych z rozwojem ich biznesów, oferty produktowej lub usługowej. Obecnie przygotowany kolejna edycja RPO otworzy nowe perspektywy i możliwości. Nie jest wykluczone, że nowe konkursy, w swoim zakresie prawdopodobnie zbliżone do tych, które były realizowane w minionej perspektywie, pojawią się już w 2022 roku. Pozostaje nam więc „trzymać rękę na pulsie” i czekać na bliższe informacje z tego zakresu.